امروز:

یادی از شهرزاد هنرمند

راستی کدام ویژگی انسان است که او را در یاد و خاطر دیگران زنده و باقی نگه می‌دارد؟ توانایی‌هایشان یا متفاوت بودن‌شان در نوع زندگی و طرز فکر و رفتاری که داشته و یا دارند؟

از استاد سخن «سعدی شیرازی» اگر بپرسید، می‌گوید: «مرده آن است که نامش به نکویی نبرند.» پس یعنی «نام نیک» است که آدمی را در یادها زنده و پایدار نگه می‌دارد؟ شاید اینطور است. گرچه راوی این حکایت که من کمترین باشم چندان به آن باور ندارم.  و البته که تا تعریف ما از «نیک‌نامی» و «بدنامی» چه باشد.

بگذارید این حکایت را با روایتی از «ابراهیم گلستان»، و از اینجا شروع کنم که او بالاخره بعد از بیست و چند سال سکوت، یادمانی در اولین سالمرگ «مهدی اخوان ثالث» نوشت با عنوان «سی سال و بیشتر با اخوان». آن مطلب همان سال در دو شماره از ماهنامۀ «دنیای سخن» و همچنین در «فصلنامۀ ایران‌شناسی» به‌چاپ رسید.

«گلستان» در ان مقاله با قلم و سبک خاص نوشتاری خود، مروری داشت بر چگونگی آشنایی و بعدها همکاری و آخرین دیداری که در لندن با «اخوان ثالث» داشته. جایی از آن مطلب بلند، در نقل خاطره‌ای از گفتگویی با «اخوان» در بارۀ «شعر» و نه «شاعرها»، و  اینکه «نام شاعر» تا چه اندازه می‌تواند روی قضاوت و انتخاب شعر او برای درج و انتشار در «گزیده‌ها» سایه انداخته و نقش داشته باشد، می‌نویسد:

«اما حرف‌هایمان در حد شعر بیشتر به‌ هم می‌خورد. در حد شعر، نه شاعرها. . . روز رسیدنش به هدیه کتابی به من بخشید که یک جنگ از شعرهای نو فارسی بود . . . یک چند روز بعد ازم پرسید آن را چگونه می‌بینم. . . گفتم در این جنگ از آنهایی که شعرشان بی‌پاست برگزیده‌هایی هست. . . بعد رفتم آن جلد لاغر آکنده از بیان زندۀ بیدادگر را که سالها پیش با عنوان «با تشنگی پیر می‌شویم» در آمد، در آوردم. از آن برایش تکه‌ها خواندم. شعر کار خود را کرد. خود را می‌گرفت نگرید، که عاقبت نتوانست. افتاد به هق‌هق. بلند شد رفت. بعد که آمد گفت: این از کجا آمد، کیست؟ گفتم: همین دیگر. بی‌خبر هستیم. به‌خود گفتم، و همچنان همیشه می‌گویم، در دالان تنگ هیاهوی پرت غافل می‌شویم از دنیایی که در همسایگی زندگی دارد. گفت: مثل رگ بریده خون زنده ازش می‌ریخت. گفتم: همین دیگر. گفت اسمش هم به گوش من نخورده بود، اسمش چیست؟ گفتم: همین دیگر. اشکال از اسم و آشنایی با اسم می‌آید. از روی اسم چه می‌فهمیم؟ اسمش بنا به آنچه معروف است «شهرزاد» است. گفت: نشنیده بودممن. گفتم: شاید هم دیگر خودش نمانده باشد که باز بگوید تا بعد اسمش را در آینده یاد بگیریم. به هر صورت، اول شاعر نبود، می‌رقصید. نگاهم کرد. شاید از فکرش گذشت که دستش می‌اندازم، که دور باد از من در حرمت دوست. گفت: ما تمام می‌رقصیم. گفتم: بعضی بسیار بد جفتک می‌اندازند. و بعد رفتیم توی آفتاب نشستیم. غنیمت بود. کتابش را برداشت شروع کرد به خواندن. . .»

این روایت «ابراهیم گلستان» بود از «شهرزاد»، و حکایت حال «مهدی اخوان ثالث» از شنیدن شعر او. و حالا از «کبرا سعیدی» بگویم. از «شهرزاد». هم او که چهره و نامش با نقش و تیپ «زن بدکاره» و «رقاصه» عجین شده. از شاید معصوم‌ترین «زن بدنام» سینمای ایران. از نویسندۀ کتاب «توبا» که به نوعی شرح حال و زندگی اوست در قالب رمانی کوتاه. از شاعری که دفتر شعر «با تشنگی پیر می‌شویم» از اوست. خود در اولین صفحۀ مجموعۀ اشعارش و در معرفی خودش به خواننده می‌نویسد:

«کبرا» نام خواهر مرده‌ام بود که شناسنامه‌اش را باطل نکرده بودند و شناسنامه را برای من گذاشتند. مادرم «مریم» صدایم می‌کرد. پدرم «زهرا» می‌خواندم. زمان رقصندگی «شهلا» می‌گفتندم. در سینما «شهرزاد» شدم، و حالا زیر شعرهایم می‌نویسند: ـ شهرزاد. . .
شما که مرا یاری دادید تا بدانم کیستم و مرا به ایل خود راهم دادید، به هر نامی که می‌خواهید صدایم کنید دستتان را می‌بوسم. . . »

گرچه جایی مکتوب و نوشته نشده، ولی همه می‌دانند که در سال 1351، وقتی که به قول معروف پول، پول بود!  «بهروز وثوقی» پنج‌هزار تومن می‌دهد تا «شهرزاد» مجموعه اشعارش را در دو هزار نسخه با نام «با تشنگی پیر می‌شویم» در انتشارات اشراقی به چاپ برساند. طراحی و عکس روی جلد آن را هم «امیر نادری»، عکاس فیلم آن روزها و کارگردان معروف سالهای بعد به عهده می‌گیرد. و می‌دانیم که بازیگری و سینمایی شدنش هم از  «مسعود کیمیایی» است. گرچه این آخری «کیمیایی» دیگر نه تنها از جمله کسانی که شهرزاد «دست‌شان را می‌بوسید» نبود، که برعکس گونه‌اش به سیلی او نواخته نیز شده بود.

« . . . فیلم خاک در یکی از روستاهای اطراف دزفول فیلم‌برداری می‌شود. یک‌روز که در همان روستا در حال فیلم‌برداری هستند، اتومبیل کرایه‌ای از راه می‌رسد. «شهرزاد» با حالتی عصبی از آن پیاده می‌شود.

«کیمیایی» تا چشمش به «شهرزاد» می‌افتد، رنگش مثل گچ سفید می‌شود و از «بهروز» می‌خواهد هر طور شده او را دست به سر کند، وگرنه شر به‌پا خواهد کرد.

ـاو که در فیلم‌های «قیصر» و «داش آکل» نقش رقصنده را بازی کرده بود، آن‌زمان با «کیمیایی» مراوده نزدیکی داشت. گویا به اطلاعش رسانده بودند که کارگردان با یکی از خانم‌های بازیگر فیلم، سر و سری پیدا کرده. . . او هم بلافاصله از تهران سوار قطار شده بود و خودش را رسانده بود دزفول، بعد هم با ماشین کرایه، یک‌راست آمده بود سر صحنه. . . تا پیاده شد، رفت سراغ کارگردان و سیلی محکمی در گوشش نواخت! . . . همه ساکت ایستاده بودند و تماشا می‌کردند. من خیلی ناراحت شدم. به «شهرزاد» اعتراض کردم. برگشت گفت: «آقای وثوقی! آخر نمی‌دانید این با من چه کرده . . .»

                                          [زندگی‌نامۀ بهروز وثوقی، نوشتۀ ناصر زراعتی، صفحۀ 241]

از دیگر هم‌تبارانی که او را یاری دادند تا به ایل در آید، یکی هم «پوری بنائی» بود. او سرمایۀ ساختن فیلم «مریم و مانی» را تامین کرد و خود نیز در کنار منوچهر احمدی [مانی]، نقش «مریم» را به عهده گرفت.

«شهرزاد» دیگر «رقاص کافه در صحنه‌های فیلم‌» نبود، سناریست و کارگردان «مریم و مانی» بود و یکی از چند فیلمساز زن سینمای ایران. او در این‌زمان رمان کوتاه «توبا» را هم در کارنامۀ هنری خود دارد. داستان زندگی تلخ و دردآور دختری که در اصل خود اوست.

 

«شهرزاد» که کودکی و نوجوانی‌اش دم‌دست پدر در قهوه‌خانۀ و آدمهای آنجا گذشته بود. جوانی‌اش به نیش چاقوی برادر معتادش خط برداشته بود، به ناگهان از میان انبوهی دود سیگار و بو و بخار الکل و حجم عربده و ازدحام همهمۀ کافه‌های ارزان، سر از فضای پر از دار و درخت و سبز دانشگاه در آورد و در زمانی که نام دانشجو ارج و قربی داشت و دانشگاهی بودن برای خودش فضیلتی بود، شد دانشجوی دانشگاه تهران.

دختر مرد قهوه‌چی، خواهر جوانکی که شرور و معتاد و دست بزن داشت، رقاصۀ کافه‌های پست، «زن بدنام» سینمای فیلم‌فارسی، در توفیق خود برای ورود به دانشگاه، تا مدت‌ها سوژه داغ مطبوعات آن روزگار بود.

«شهرزاد» با وجود آن مجموعه‌ای که از سروده‌هایش منتشر کرد و آن رمان کوتاه که از او به چاپ رسید، و با آنکه سناریوی فیلمی را که خود نیز کارگردانش بوده را نوشته، برای مردم بیشتر به عنوان «بازیگر سینما» شناخته شده است. بازی‌های او در اکثر فیلم‌ها اغلب محدود به اجرای رقصی در یکی از صحنه‌هاست، و یا حضوری سایه‌وار و نه چندان مهم در داستان فیلم.

نام او را در تیتراژ بسیاری از فیلم‌های مهم و مطرح سینمای ایران که بعد از «قیصر» ساخته شد می‌بینم و بیشتر در ایفای تیپ و نقش «زن بدکاره» و «مترس دم دست» یکی از مردان فیلم. در «قیصر» [کیمیایی]، و «پنجره» [جلال مقدم] فقط در یک صحنه می‌رقصد و بس.

فقط چند فیلم از میان همۀ آنهایی که نقشی در آن داشته را می‌توان به‌خاطر آورد که او تنها «رقاصۀ» فیلم نیست، بلکه «بازی» هم کرده. نقش‌های که شهرزاد آن‌ها را «بازی» کرده، چیزی نبوده که از عهدۀ دیگران برنیاید. نقش رقاصۀ میکدۀ اسحاق شراب‌فروش در فیلم «داش آکل» [مسعود کیمیایی] که عمده‌ترین نقش سینمایی اوست را هر بازیگر زن دیگری می‌توانست اجرا کند.

ولی اگر از راوی این حکایت که من کمترین باشم بپرسند، می‌گویم دو «بازی» از او در همۀ فیلم‌هایی که نقشی در آن داشته را دیده‌ام که به گمان من فقط «او» می‌توانست آنها را به آن خوبی و پختگی اجرا کند، و نه هیچ زن بازیگر دیگری در سینمای ایران.

یکی نقشی که در فیلم «تنگنا» از «امیر نادری» دارد. به خصوص صحنۀ ناخن به رخ کشیدن و مو از سر کندن و ضجه زدن و شیون او در دم کرده‌گی آن غروب سربی رنگ و سنگین پایان فیلم. و دیگری «بازی» نقش کوتاهی که در «فرار از تله» [جلال مقدم] دارد. در صحنه‌ای که مرتضی [بهروز وثوقی] و کریم [داود رشیدی] بعد از ضرب دیدن و گچ گرفتن دست مرتضی با هم نشسته‌اند. «شهرزاد» که از قرار معشوقۀ و نشاندۀ کریم است هم هست.

«مانده»، خوانندۀ معروف دزفولی در اتاقکی آنسوتر، ترانه‌ای محلی را زمزمه می‌کند و «مرتضی» از گذشته و حال و روز و آرزوهایش می‌گوید. یک مونولوگ یا تک‌گویی شنیدنی. «شهرزاد» کنار «کریم» یله شده و بی‌آنکه حتی یک کلمه حرف بزند، آنچه را که «مرتضی» تعریف می‌کند، گوش می‌دهد. با نگاه و لبخند و گردش سر و چشم و گردن. «شهرزاد» این نقش را که چیزی در حدود سه یا چهار دقیقه است، به معنای واقعی کلمه در مفهوم سینمایی‌اش «بازی» می‌کند.  او را دیگر در هیچ صحنه‌ای از ادامۀ فیلم نمی‌بینیم.

«شهرزاد» اگر در کارنامۀ هنری خود، همین یک دفتر شعر «با تشنگی پیر می‌شویم» و داستان بلند «توبا» و ایفای نقشی که در «تنگنا» داشت و آن «بازی» درخشان «فرار از تله» را داشت ـ که دارد ـ کافی بود تا او را هنرمندی سزاوار بدانیم و باور کنیم که در جان او آتشی گرمی داشت که از جان‌مایه و استعداد ذاتی او روشن بود.

نام «شهرزاد» را به‌طور رسمی آخرین بار بعد از استقرار حکومت جمهوری اسلامی در ایران و در جریان تظاهرات زنان در تهران می‌شنویم. با دوربین هشت میلیمتری داشته از جریان حرکت اعتراضی زنان فیلم می‌گرفته که می‌گیرندش. مدتی را در «کمیته‌های انقلاب» و سر آخر هم «زندان اوین». تعریف می‌کنند که برای تحقیر و توهین به او کم نداشته‌اند. سابقۀ «رقاصی» و انگ «زن هرزه و بد کاره» در فیلم‌ها آنقدر بوده که چیزی کم نگذارند.

بعدها که پریشان سر و حالی او را می‌بینند، رهایش می‌کنند به امان خدا، و در برهوت بی‌خداوندی شهر بی‌رحم و در و پیکری به اسم تهران. می‌گویند روزگاری را سراسیمه و شوریده، با سری پریش، بی‌کس و بی‌جا و مکان، آوراۀ کوچه و خیابان بوده. می‌گویند جل‌پاره‌ای جسته بود و روزهایی را در پیاده‌روی جلوی در «خانۀ هنرمندان و سینما» بست نشسته بود. بی‌هیچ عافیت و عاقبتی به خیر.

آخرین باری که اسم و رسمش رسما و مکتوب به کتابها آمد اما همین چندی پیش بود که کتاب به‌حد کافی قطور و پر برگ و ورق «کارنمای زنان کارای ایران، از دیروز تا امروز» ساختۀ دست «پوران فرخ‌زاد» در آمد. در آنجا و در کارنمای «شهرزاد» آمده است:

«کبرا سعیدی شاعر و بازیگر، در تهران به‌دنیا آمد. از نوجوانی به تئاتر رفت و شروع کار وی با نام مستعار شهرزاد، بازی در نمایشنامۀ «بین راه» در تئاتر نصر بود. سپس هم‌چنان که اشعارش به‌نام شهرزاد در نشریات به چاپ می‌رسید و در جرگۀ شاعران زن نامی برآورده بود، به سینما هم راه یافت و چون از هنر پای‌بازی بهرۀ وافری داشت در بسیاری از فیلم‌ها شرکت کرد که عمدۀ آن‌ها: «طوقی»، «سه قاپ»، «پنجره»، «داش آکل»، «بابا شمل» و «پل» نام برده می‌شود.

او در 1353 به دلیل نامعلومی با خوردن قرص‌های خواب‌آور به زندگانی‌اش پایان داد و فیلم‌های «تنگنا»، «عیالوار»، «گرگ بیزار» پس از مرگ زود هنگامش در 1357 نمایش داده شد و از آن پس فیلم دیگری از او به نام «مریم و مانی» که هم کارگردان و سناریست آن بود، به سال 1359 در ایران به نمایش در آمد.»                                                                    

آخرین خبری که از «شهرزاد» اما در دست است، برخلاف آنچه که «پوران فرخ‌زاد» در کارنمای او نوشته، این است که «کبری سعیدی (شهرزاد)» زنده است و گرچه نه آنگونه که باید به سامان و انجام، ولی باری بهر جهت به ایام پیری و درماندگی، عمر را می‌گذراند. دفتری از دست‌نویس سروده‌های چاپ نشدۀ سال‌های اخیرش را در دست دارد و خاطری ملول و آزرده از هست و نیست روزگار.

در آخر این نوشتار و در حسن ختام حکایتی که حوصله کردید و خواندید، نوشتاری نیز از «شهرزاد» هم بخوانیم که برگرفته از مجموعۀ «با تشنگی پیر می‌شویم» است. و تمام.
 

 

قصه‌ای نه، حکایتی کوتاه.

از یک کارگری که سواد نداشت شنیدم خسته می‌گفت: «دلم برای مادرم تنگ است.»
ما به مرغ‌های بی‌شماری که فقط یک خروس مریض داشتند نگاه می‌کردیم.
کارگر رفت و ما ماندیم و بازی‌مان را ادامه دادیم. جمعه بود.

غروب شد که کارگر توپ بازی‌امان را گرفت‌ و پس نداد.
همه ما بودیم و یک توپ.
همه کارگر بود و یک مادر.
مادرش از صدای توپ بیدار شده بود. مادرش مریض بود.
از باغچۀ خانه‌شان در لابلای گل‌های آب نداده، به یک قارچ برخورده بود. خورده بود و مریض شده بود.
ما باید صبر می‌کردیم تا مادر کارگر خسته خوب شود که ما بازی‌مان را ادامه بدهیم.

زمستان شد.
از مدرسه تا غروب راهی نبود.
ما را غم می‌گرفت. وقتی از مدرسه بیرون می‌آمدیم که بعضی از چراغ‌ها روشن بود.
برادر کارگر که گندم داشت، داسش را کارگر خسته درست می‌کرد.
همه فکر می‌کردیم شاید توپ ما با داس پاره شود.

بهار شد.
کارگر خسته تمام مرغ‌ها را کشته بود. مانده بود خروس مریض و یک مرغ که فقط شانس زنده بودنش این بود که تخم می‌کرد.
من یک‌روز از خدا خواستم که مادر کارگر خسته خوب شود که ما بازی کنیم.
عصر تعطیل‌مان کردند که تابستان شد و گفتند سه ماه دیگر بیائید. ما ذوق کردیم.
کارگر با چکشش داشت یک پرچم سیاه به در خانه‌شان می‌زد. کوچه پر از زنهای چادر سیاه بود.

خدا مادر کارگر خسته را گرفته بود تا ما بازی کنیم. برادر کارگر خسته که زارع بود نشسته بود کنار دیوار داسش هم در دستش بود و به آن یک دستمال بسته بود که در دستمال نان بود. ما بی‌خود خیال کردیم در دستمال توپ است.
فقط خروس مریض در کوچه بود و یک پرچم سیاه. . .


نوشته شده در : چهارشنبه 1 دی 1389  توسط : آرش سهرابی.    نظرات() .

http://baraita.net/
دوشنبه 9 دی 1398 10:47 ب.ظ
Great internet site! It looks very professional!

Sustain the excellent job!
best online pharmacies in canada
سه شنبه 19 آذر 1398 11:34 ق.ظ
[url="http://canadianpharmaciesprofmeds.com/"]mail order prescriptions from canada[/url]
top 10 mail order pharmacies
سه شنبه 19 آذر 1398 11:10 ق.ظ
[url="http://canadianpharmaciesprofmeds.com/"]no 1 canadian pharcharmy online[/url]
online pharmacies
چهارشنبه 17 مهر 1398 01:17 ق.ظ
<a href="http://canadianpharmaciesoffer.com/">canadian online pharmacy</a>
http://canadianpharmaciesoffer.com/
<a href=http://canadianpharmaciesoffer.com/>canadian pharmacy online</a>
y71j0w5
جمعه 1 شهریور 1398 09:27 ق.ظ
t8ftijm viagra walmart <a href="http://sildenapharmacy.com/">Sildenafil Citrate http://sildenapharmacy.com/</a> viarga gerenicte <a href=http://sildenapharmacy.com/>buy viagra</a>
umanielwwdter
یکشنبه 6 مرداد 1398 10:39 ب.ظ
lctpoajlcomd generic viagra soft tabs http://www.artfoy.com/index.php?qa=user&qa_1=holebook1 - cialis viking pharmacy no rx viagra soft <a href="http://www.viaggiconlascossa.it/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=780781">viagra/ canada</a>
wuanieldfgrrq
یکشنبه 9 تیر 1398 10:18 ق.ظ
nhnwkfikqjtg brand viagra <a href=http://northwestpharmacyph.com/>viagra patent expiration date</a> cheapest price viagra <a href="http://northwestpharmacyph.com/">canadian source of cialis</a>
online viagra sales
buy cialis brand
یکشنبه 2 تیر 1398 09:40 ب.ظ

Thanks! Great stuff!
cialis generico in farmacia cialis generisches kanada venta de cialis canada cialis farmacias guadalajara cilas comprar cialis navarr cialis lilly tadalafi cialis efficacit generic cialis at the pharmacy cipla cialis online
Cialis online
یکشنبه 2 تیر 1398 06:27 ق.ظ

You actually stated this adequately!
enter site 20 mg cialis cost venta cialis en espaa prix cialis once a da prix de cialis click here to buy cialis cialis daily new zealand prices on cialis 10 mg where do you buy cialis prices for cialis 50mg we recommend cheapest cialis
http://greenoren.strikingly.com/
جمعه 31 خرداد 1398 09:57 ب.ظ

Thanks! Helpful information!
cialis kamagra levitra cialis taglich generic cialis with dapoxetine generic cialis 20mg tablets cialis online deutschland we like it cialis soft gel precios cialis peru cialis pills in singapore buy online cialis 5mg estudios de cialis genricos
hwanielckycum
جمعه 31 خرداد 1398 08:40 ق.ظ
ghtjzjmbjstf discount cialis canada http://northwestpharmaciest.com/ - canadian viagra pharmacy viagra pictures <a href="http://healthviagracialisincanada.com/">cialis pharmacies</a>
buy cialis nz
جمعه 31 خرداد 1398 06:16 ق.ظ

Wow a good deal of awesome tips!
best generic drugs cialis cialis efficacit generic cialis with dapoxetine cialis super acti only best offers 100mg cialis cialis efficacit rx cialis para comprar cialis prezzo in linea basso tadalafil 20mg achat cialis en suisse
Cialis generic
پنجشنبه 30 خرداد 1398 01:03 ب.ظ

Terrific data, Thanks a lot.
acquistare cialis internet cialis 20 mg cost cialis coupon cialis taglich cialis pills price each cialis tadalafil online cialis 20 mg best price we like it cialis price cipla cialis online cialis rezeptfrei sterreich
http://leochiadeo.strikingly.com/
چهارشنبه 29 خرداد 1398 06:56 ب.ظ

Kudos. I enjoy it.
cialis en 24 hora generic cialis cialis generico milano low dose cialis blood pressure generic cialis cialis kaufen wo cialis tablets australia cialis 5mg billiger cialis qualitat precios cialis peru
http://fresnafa.strikingly.com/
چهارشنبه 29 خرداد 1398 02:48 ق.ظ

Awesome data. Thanks.
cialis generisches kanada how much does a cialis cost cialis online napol generic cialis review uk only now cialis 20 mg viagra vs cialis achat cialis en suisse buying brand cialis online we recommend cheapest cialis bulk cialis
http://grapotku.strikingly.com/
سه شنبه 28 خرداد 1398 04:08 ق.ظ

Thanks a lot! A good amount of facts!

price cialis per pill cialis australian price rezeptfrei cialis apotheke cialis sicuro in linea cialis dosage recommendations cialis pills in singapore side effects for cialis costo in farmacia cialis acheter du cialis a geneve generic cialis soft gels
buying cialis
یکشنبه 26 خرداد 1398 11:09 ب.ظ

Many thanks! I enjoy it.
safe site to buy cialis online cialis professional yohimbe cialis et insomni cialis cipla best buy cialis super acti cialis generico online cialis rckenschmerzen canadian discount cialis cialis price in bangalore cialis purchasing
http://nuimade.strikingly.com/
یکشنبه 26 خرداد 1398 08:43 ق.ظ

You've made your point quite effectively!.
cialis 100mg suppliers cialis for sale in europa cialis for sale enter site 20 mg cialis cost acheter cialis meilleur pri calis cialis farmacias guadalajara cialis uk we like it cialis soft gel free generic cialis
http://trigdisco.strikingly.com/
شنبه 25 خرداد 1398 07:13 ب.ظ

You have made your point quite well..
cialis pas cher paris cialis pills boards cialis 100mg suppliers cialis 20mg prix en pharmacie cialis efficacit cialis tablets for sale purchase once a day cialis cialis generico online cialis daily cialis 200 dollar savings card
Cialis pills
شنبه 25 خرداد 1398 04:52 ق.ظ

Superb advice. Thanks!
fast cialis online enter site very cheap cialis canadian drugs generic cialis generico cialis mexico brand cialis generic cialis preise schweiz prezzo di cialis in bulgaria tadalafil 20 mg enter site natural cialis viagra vs cialis
Buy cialis online
جمعه 24 خرداد 1398 02:43 ب.ظ

Reliable write ups. Thanks a lot.
warnings for cialis fast cialis online wow cialis tadalafil 100mg cialis 20 mg best price brand cialis nl where to buy cialis in ontario generic cialis levitra cialis cost click now buy cialis brand cialis lowest price
list canadian pharmacies
جمعه 24 خرداد 1398 08:23 ق.ظ
erectile dysfunction icd 10 http://viagralim.us erectile dysfunction icd 10 !
Asking questions are in fact fastidious thing if you are not understanding anything completely, but this post presents pleasant understanding even.
Cialis prices
جمعه 24 خرداد 1398 12:24 ق.ظ

With thanks, An abundance of stuff.

order a sample of cialis cialis canadian drugs only here cialis pills cialis pills cialis patent expiration cialis generic tadalafil buy cialis vs viagra 200 cialis coupon cialis 5 effetti collaterali cialis pas cher paris
http://meheartpee.strikingly.com/
پنجشنبه 23 خرداد 1398 10:48 ق.ظ

You actually expressed that superbly!
india cialis 100mg cost cialis prezzo di mercato achat cialis en europe where do you buy cialis cialis generic availability cialis tablets for sale free generic cialis how do cialis pills work cialis diario compra wow cialis 20
Cialis 20 mg
چهارشنبه 22 خرداد 1398 08:43 ب.ظ

Terrific write ups, Thanks a lot.
cialis with 2 days delivery acquistare cialis internet overnight cialis tadalafil acheter cialis meilleur pri rx cialis para comprar buy cialis cheap 10 mg buy cialis online cialis generico online cialis free trial buy original cialis
viagra free shipping canada
چهارشنبه 22 خرداد 1398 06:00 ب.ظ

It's a shame you don't have a donate button! I'd definitely donate to this superb blog! I guess for now i'll settle for bookmarking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to new updates and will share this blog with my Facebook group. Chat soon!
http://cialisvie.com/
دوشنبه 20 خرداد 1398 08:09 ب.ظ

You actually said that terrifically.
best generic drugs cialis cialis free trial cialis online holland wow look it cialis mexico cialis italia gratis cialis professional from usa cialis patentablauf in deutschland calis cialis for bph buy online cialis 5mg
http://cialisvie.com/
یکشنبه 19 خرداد 1398 02:24 ب.ظ

Thanks a lot, I enjoy it.
callus venta cialis en espaa cialis billig miglior cialis generico cialis side effects tadalafil acquisto online cialis cialis generique when can i take another cialis cialis rezeptfrei
cialisvie.com
شنبه 18 خرداد 1398 08:48 ق.ظ

Whoa a lot of helpful info!
order a sample of cialis non 5 mg cialis generici buy cheap cialis in uk cialis in sconto cialis generique cialis 20 mg cut in half cialis rezeptfrei sterreich generic cialis levitra cialis for sale south africa cialis en mexico precio
http://canadianorderpharmacy.com/
شنبه 24 فروردین 1398 02:48 ق.ظ

You reported that effectively.
canadian pharmaceuticals nafta aarp recommended canadian pharmacies pharmacy canada plus northwest pharmacies in canada reputable canadian prescriptions online canadian discount pharmacies in ocala fl canada online pharmacies medication northwest pharmacies online the best canadian online pharmacies drugs for sale in mexico
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو